Dég község bemutatása

deg_hollandihaz_alloDég község az Alföld természetföldrajzi nagytáj mezőföldi tájrészében helyezkedik el a Sió-Sárvíz-Balaton háromszögben. Északról a Bakony, a Vértes és a Budai-hegység, nyugatról a Sió és a Kapos, keletről pedig a Duna határolja a 4000km2 nagyságú Mezőföld tájat. Nagyobb része Fejér és Tolna megyéhez, kisebb része Veszprém és Pest megyéhez tartozik. A szűkebb kistáj Dégi-süllyedék néven ismert.

A Fejér megye déli részén, a 64-es út mellett fekvő zsáktelepülés ékszerdobozként ékelődik a mezőföldi táj szelíd lankái közé. A térség legkiemelkedőbb építészeti kincse a Pollack Mihály tervei alapján építtetett klasszicista stílusú Festetics-kastély. A műemlék kastély, az angolpark, a parkot átszelő patak, a kis szigeten álló Holland ház, a falu kapujában álló Mezőföldi Tájház kedvelt kirándulóhely.

Dégen, ebben az ősi magyar faluban a Borostyán Erdei Iskola 16 szobájában 66 férőhellyel, az Ifjúsági szálló 5 szobájában 34 férőhellyel  egész évben várja a diákcsoportokat.

Osztálykirándulás

degDég és környékének nevezetességei, látnivalói, értékei, rejtett kincsei várják az osztálykirándulások résztvevőit is.

A környék látnivalói:

• Dég – Festetics-kastély, angolpark, Holland ház, Mezőföldi Tájház
  • Mezőszilas – Németh László emlékház
  • Ozorai vár
  • Simontornya vára – Vármúzeum, Illyés Gyula emlékkiállítás, termálfürdő
  • Rétszilas (Réti major: Halászati Múzeum)
  • Vajta (termálfürdő)
  • Balaton